Міжнародний день запобігання експлуатації довкілля під час війни та збройних конфліктів
За даними ЮНЕП, щонайменше 40 % усіх внутрішніх конфліктів за останні 60 років пов’язані з експлуатацією природних ресурсів – лісів, золота та нафти, родючої землі та води.
Повномасштабне вторгнення рф в Україну вже завдало та продовжує завдавати величезної шкоди довкіллю. Ракетні удари, вибухи та артилерійські обстріли несуть загибель для довкілля, забруднюючи небезпечними речовинами.
На сьогодні наші унікальні донецькі флора і фауна нещадно експлуатуються та знищуються. А шкода, заподіяна частині Донбасу, величезна. Це і затоплення шахт, деградація ґрунтів, брак питної води, знищення унікальних степових територій.
На цих землях постраждали та зазнали руйнувань території та об’єкти природно-заповідного фонду такі як:
-
відділення Українського степового природного заповідника «Крейдова флора», територію якого побили «гради»;
-
відділення Луганського природного заповідника «Трьохізбенський степ», де досі проводяться військові дії;
-
північна частина національного природного парку «Меотида», яку розорили сепаратисти, залишивши окопи та бліндажі, а також територію однієї з природних перлин країни – національного природного парку «Святі Гори», що під Слов’янськом.
Це 1,2 млн га або близько 30% площі всіх природоохоронних територій України. Тут ростуть тисячі видів рослин, які занесені до Червоної книги України і охороняються законом. Бойові дії порушують спокій диких тварин. Вони або гинуть, або намагаються втекти з гарячих точок.
Під загрозою знищення наразі знаходяться:
- 14 Рамсарських об’єктів площею 397,7 тис. га
- близько 200 територій Смарагдової мережі площею 2,9 млн га
- біосферні заповідники.
Близько 5 тисяч працівники природньо-заповідного фонду щодня роблять все можливе, щоб захистити та зберегти українську природу. А ще там, де це можливо, допомагають людям, які були вимушені тікати від «російського миру». Так, на природоохоронних територіях вже знайшли прихисток майже 15 тисяч тимчасових переселенців.