Міжнародний день запобігання експлуатації довкілля під час війни та збройних конфліктів

Спалені ліси та знищені посіви, забруднені водойми, отруєні ґрунти. Під час війн та збройних конфліктів довкілля майже завжди зазнає значних втрат. Сьогодні, 6 листопада, у світі відзначається Міжнародний день запобігання експлуатації довкілля під час війни та збройних конфліктів.

За даними ЮНЕП, щонайменше 40 % усіх внутрішніх конфліктів за останні 60  років пов’язані з експлуатацією природних ресурсів – лісів, золота та нафти, родючої землі та води.  

Повномасштабне вторгнення рф в Україну вже завдало та продовжує завдавати величезної шкоди довкіллю. Ракетні удари, вибухи та артилерійські обстріли несуть загибель для довкілля, забруднюючи небезпечними речовинами.
На сьогодні наші унікальні донецькі флора і фауна нещадно експлуатуються та знищуються. А шкода, заподіяна частині Донбасу, величезна. Це і затоплення шахт, деградація ґрунтів, брак питної води, знищення унікальних степових територій.

На цих землях постраждали та зазнали руйнувань території та об’єкти природно-заповідного фонду такі як:

  • відділення Українського степового природного заповідника «Крейдова флора», територію якого побили «гради»;

  • відділення Луганського природного заповідника «Трьохізбенський степ», де досі проводяться військові дії;

  • північна частина національного природного парку «Меотида», яку розорили сепаратисти, залишивши окопи та бліндажі, а також територію однієї з природних перлин країни – національного природного парку «Святі Гори», що під Слов’янськом.

Це 1,2 млн га або близько 30% площі всіх природоохоронних територій України. Тут ростуть тисячі видів рослин, які занесені до Червоної книги України і охороняються законом. Бойові дії порушують спокій диких тварин. Вони або гинуть, або намагаються втекти з гарячих точок.

Під загрозою знищення наразі знаходяться:

  • 14 Рамсарських об’єктів площею 397,7 тис. га
  • близько 200 територій Смарагдової мережі площею 2,9 млн га
  • біосферні заповідники.

Близько 5 тисяч працівники природньо-заповідного фонду щодня роблять все можливе, щоб захистити та зберегти українську природу. А ще там, де це можливо, допомагають людям, які були вимушені тікати від «російського миру». Так, на природоохоронних територіях вже знайшли прихисток майже 15 тисяч тимчасових переселенців.

Сьогодні ми є свідками приголомшливої гуманітарної катастрофи, що розгортається через війну, яка окрім жахливих людських втрат, економічних збитків, руйнує довкілля, тримає у постійній напрузі через ризик радіаційної катастрофи та спричиняє додаткові викиди парникових газів, наслідки яких відчуватимуть далеко за межами національних кордонів нашої Держави.
Воєнні дії в рази пришвидшують зміни клімату, оскільки викиди парникових газів зростають в десятки разів, що сприяє підвищенню рівня глобальної температури в світі.  Більше того, лісові пожежі призводять до зниження здатності поглинання лісами та торфовищами парникових газів.
За інформацією Міндовкілля, за 8 місяців війни шкода довкіллю України від агресії рф оцінюється у понад 37 мільярдів євро.
Поділитись:
Перейти до вмісту